2014 COLORADO STATE CHAMPIONSHIP RESULTS

Results for the 2014 Colorado State Championship have been posted on the Results page.

Congratulations and thank you to the meet director and staff and all the athletes, coaches, and officials for their hard work throughout the year.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Region IX TAKES BRONZE

Region IX took the BRONZE at the first National Regional Team Championship over the weekend.

The Region IX teams made up of Drew Burton, Isaac Xiong, Jordyn Lopez, Quinn Malm, and Yul Muldauer from Colorado and Dylan Ellsworth, Esteban Montiel, and Johnny Jacobson from Utah got off to a rough start on High Bar, but came back to finish third in Junior division, Senior Division, and the Super Team Competition.  See usagym.org for competition results.

This is the best finish for Region IX in over a decade.  Congratulations to the athletes and their coaches.

Kevin Watson has also posted a number of photos on the Region 9 facebook page.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

REGION IX INFORMATION

Region IX information is available at http://www.reg9champs.com/.

Qualifying scores will follow soon.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

National Regional Team Championships

USA GymnasticsThe first ever National Regional Team Championships will be held at the USOTC at 11:00 AM Sunday March 2, 2014.

This competition will show off the top athletes from each region of the United States.  The JO regions will put up teams of their best optional gymnasts, competing for the honor of being the top region in the USA.

Come on down and cheer on Region IX.Region IX

Posted in Uncategorized | Leave a comment

2014 JO NATIONALS WEBSITE OPENDED

2014 JO NATIONALS WEBSITE OPENDED
2014 JO Nationals Website

Posted in Uncategorized | Leave a comment

2014 ACADEMIC ALL-AMERICAN AWARD APPLICATION

2014 Academic All-American Recognition Award Application

Posted in Uncategorized | Leave a comment

HELP TEMPLE GYMNASTICS

Temple University has announced that it will discontinue seven sports, including men’s gymnastics at the end of this school year.

We’ve already seen men’s gymnastics fall from over 200 teams down to only 17.

Temple has a rich history including three Olympic gymnasts … most recently Dominick Miniccuci (1988 and 1992).

Please sign this petition to save Temple’s gymnastics programs: Save Temple University Men’s Gymnastics.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Colorado Athletes Competing Internationally

Colorado athletes are traveling to represent the United States at the International Cup in Acapulco Mexico.

Yul Moldauer will compete in the Junior International Cup.  Yul looked great at the Judges’ Cup this past weekend.

Johnny Jacobson, also from Region IX will also compete in the Junior meet.

Josh Dixon who trains at the Olympic Training Center will compete in the Senior International Cup.

Vladimir Artemev from 5280 Gymnastics, Gabe Conner from USA Gymnastics World (Utah), and Andriy Stepanchenko from the USOTC will coach the US Team.

 

Colorado will also be well represented at the DTB Cup in Stuttgart Germany in December.

John Orozco and Donnell Whittenburg who train at the OTC will represent the United States.  John will also compete at the Glasgow World Cup in Scotland the next week.

Vitaly Marinich and Andriy Stepanchenko from the USOTC will coach the US Team.

Brandon Wynn who trains at the OTC will represent the United States at the Toyota International in the middle of December with Andriy Stepanchenko as the US Coach.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

New CGJA Office Holders

The CGJA held their annual meeting on November 16, 2013.  At the meeting new officers were elected:

President:  Bob Busse

Assigning Director:  John Scanlan

Treasurer:  Brian Richmond

Posted in Uncategorized | Leave a comment

CGJA High School Champions Crowned

Congratulations to all the Colorado high school athletes who competed in the CGJA high championship on November 23 at 5280 Gymnastics.  Schools were combined in co-operative teams when appropriate.

RESULTS:

Champion:  co-op team of Science and Technology Academy, Colorado Academy, Steamboat HS, Standley Lake HS, Faith Christian HS, and Pine Creek HS.

Runner up:  Golden HS

3rd: co-op team of Lewis Palmer HS, Cheyenne Mountain HS, Two Roads HS, Falcon HS, and Thunder Ridge HS.

4th: co-op team of Highlands Ranch HS, Heritage HS, and Columbine HS.

5th:  co-op team of Ralston Valley HS, Lakewood HS, and Cheyenne Central HS (WY).

Posted in Uncategorized | Leave a comment